Samopal Thompson M1A1 – REZERVOVÁNO
V roce 1919 sestrojil americký generál John T. Thompson na základě mechanizmu patentovaného Johnem Blishem samopal vzoru Thompson M 1921 ráže .45 ACP. Tato zbraň disponovala závěrem částečně uzamčeným bronzovou závorou ve tvaru písmene H. Napínací páka závěru byla umístěna na horní straně pouzdra závěru, což umožňovalo ovládání závěru pravou i levou rukou. Samopal se vyznačoval kromě odnímatelné dřevěné pažby také přední pistolovou pažbičkou pro snadné držení zbraně při střelbě. Žebrovitý vnější povrch hlavně plnil úlohu chladiče. Používaly se schránkové zásobníky na 20 a 30 nábojů nebo bubnové na 50 a 100 nábojů. Tato zbraň vynikala značně vysokou spolehlivostí a životností díky kvalitnímu zpracování všech součástí.
Thompson se stal známým především v době prohibice v USA, kdy byl rozšířený jak v řadách americké policie, tak v podsvětí. Samopal Thompson byl široce používán v americké armádě a tvořil výzbroj spojeneckých vojsk v období druhé světové války. Používal se až do závěru vietnamské války.
Bylo vyráběno celkem osm variant, kdy nejrozšířenější byl Thompson M 1928A1. Dokonalé zpracování zbraně se v případě masové válečné výroby začalo jevit jako nevýhoda. Samopal byl velmi náročný na spotřebu materiálu a vyžadoval složitou a drahou obráběcí technologii. Proto se v říjnu roku 1942 objevila ve výrobě zjednodušená verze M1 vyznačující se neuzamčeným závěrem s napínací pákou na pravé straně. Další zjednodušení se objevilo v roce 1943 kdy bylo stavitelné hledí nahrazeno hledím pevným. Pře všechny snahy nebyly úspory materiálu i technologická zjednodušení a zlevnění výroby příliš výrazné, takže produkce tohoto samopalu skončila již roku 1943 ve prospěch nového jednoduššího samopalu typu M3.
Nabízený samopal pochází z válečné produkce firmy Auto Ordnance Corporation. Zbraň je ve velmi dobrém původním stavu, má originální povrch, hlaveň je čistá a lesklá.
Samopal není značen platnou zkušební značkou.
Možná úprava na pušku samonabíjecí kategorie A-I. Cena úpravy dohodou.