Puška Mauser 98k pro Portugalsko

kód produktu: 10672 | kategorie: Některé prodané zbraně | výrobce: |

Puška Mauser M 98 (Gewehr 98; G 98) přijatá do výzbroje v roce 1898 tvořila základní pěchotní výzbroj německé armády v průběhu první světové. Při konstrukci nové pušky M 98 se uplatnila řada novinek a zdokonalení navržených firmou Mauser v průběhu devadesátých let 19. století. Po dlouhou dobu byla tato puška a její varianty ve výzbroji německé armády, vyvážela se do mnoha evropských, asijských i amerických zemí a rovněž byla napodobována při konstrukci nových pušek v jiných státech. Karabiner 98k byla zavedená v roce 1935 jako standardní zbraň pěchoty německého Wehrmachtu a tvořila základní zbraň německých ozbrojených sil až do konce druhé světové války.

V roce 1937 se uskutečnil 1. kontrakt na dodávku pušek 98k do Portugalska. Pušky známé pod obchodním označením model M937-A jsou označeny na boku pouzdra závěru nápisem MAUSER-WERKE A.G. OBERNDORF A.N, v horní části pak portugalským státním znakem. Kvalita těchto pušek byla vyšší než zbraní pro Wehrmacht. Byly opatřeny kvalitní ořechovou pažbou a lišili se i některými drobnými technickými detaily – např. krytka mušky a tvar objímek. Ačkoli byly původně určeny pro Portugalsko, nacisté některé z nich zrekvírovali a zařadily do služby v Luftwaffe a Wehrmachtu, protože jejich válečné potřeby měly přednost před vývozem do neutrální země.

Nabízená puška pochází z kontraktu z roku 1937. Zbraň je ve velmi dobrém původním stavu a kompletně na číslech. Má originální povrch, hlaveň je čistá a lesklá.

Puška je označena platnou zkušební značkou.

Prodáno