Puška Mauser 98

kód produktu: 15712 | kategorie: Pušky | výrobce: Erfurt, Mauser |

Puška Mauser M 98 (Gewehr 98; G 98) přijatá do výzbroje v roce 1898 tvořila základní pěchotní výzbroj německé armády v průběhu první světové. Existoval I. model a II. model lišící se typem hledí. Puška M 98 zařazená do výzbroje cyklistických jednotek se lišila pouze dolů ohnutým držadlem závěru a byla bez poutek, řemen se připevňoval z boku jako u jezdeckých karabin.

Při konstrukci nové pušky M 98 se uplatnila řada novinek a zdokonalení navržených firmou Mauser v průběhu devadesátých let 19. století. Po dlouhou dobu byla tato puška a její varianty ve výzbroji německé armády, vyvážela se do mnoha evropských, asijských i amerických zemí a rovněž byla napodobována při konstrukci nových pušek v jiných státech.

  • Karabiner 98a – karabina zavedená v roce 1908 do výzbroje jezdectva, pěchotního dělostřelectva, ženistů a technických oddílů. Označení „a“ dostala až v roce 1923 po zavedení karabiny 98b.
  • Karabiner 98b – puška zavedená v roce 1923 do výzbroje jezdeckých pluků a motocyklistů. Přestože je označována jako karabina, má hlaveň stejné délky jako standardní puška M 98. Liší se pouze způsobem připevnění řemenu a dolů ohnutým držadlem závěru.;
  • Karabiner 98k – karabina zavedená v roce 1935 jako standardní zbraň pěchoty. Základní zbraň německých ozbrojených sil až do konce druhé světové války.

Nabízená puška verze 98 pochází z produkce státní zbrojovky v Erfurtu a byla vyrobena v roce 1916. Zbraň je v dobrém původním stavu,  a má originální povrch. Hlaveň je čistá a lesklá.

Puška není označena platnou zkušební značkou.

 

Cena: 12500 Kč

Objednat: Puška Mauser 98