Puška MAS 36

kód produktu: 2195 | kategorie: Některé prodané zbraně | výrobce: |

V období po 1. .světové válce se Francouzi rozhodli zavést nový náboj ráže 7,5 mm. Nový náboj byl přijat roku 1924. Přikládala se mu však malá důležitost a vyvíjelo se pro něj jen málo zbraní. Při zdlouhavém testování náboje bylo zjištěno, že je za určitých okolností nebezpečný a proto bylo rozhodnuto o jeho přepracování. To se uskutečnilo v roce 1929. Ve stejném roce Francouzi schválili zavedení opakovací pušky na nový náboj do výzbroje. Prototyp nové zbraně byl však dokončen až v roce 1932. Následovala dlouhá řada testů, které se vlekly až do roku 1936 a až potom byla nová puška konečně přijata do výzbroje.

Nová zbraň dostala označení MAS 36. Opakovací puška používala odsuvný otočný závěr nové konstrukce. Závěr se skládal pouze ze šesti součástí, uzamykací ozuby měl umístěny u zadního konce. Ovládal se dopředu vykloněnou závěrovou pákou. Krabicový zásobník pojal pouze pět nábojů. Trubice pod hlavní sloužila k uložení a nasazení bodáku. Puška se vyznačovala tím, že se sestávala z malého počtu součástí. Snaze o maximální zjednodušení však byly obětovány pojistné prvky. Zbraň neměla manuální pojistku ani výstražník, který by střelce informoval o natažení bicího mechanismu.

Puška MAS 36 byla posledním modelem opakovací pušky s odsuvným závěrem, přijatým do výzbroje evropskou armádou Výroba běžela tak pomalu, že se nakonec rozeběhl modifikační program, jehož náplní byla přestavba starších zbraní na nový náboj ráže 7,5 mm. V roce 1939 tak byly novými puškami MAS 36 vyzbrojeny jen některé francouzské prvosledové jednotky.

Po obsazení Francie se Němci zmocnili určitého množství pušek, kterým přidělili označení Gewehr 242( f ). Pušky byly ve výzbroji německých posádek na okupovaném francouzském území. Ke konci války nová francouzská armáda znovu převzala pušky MAS 36 do své výzbroje. Pušky sloužily Francouzům ještě řadu let po válce a dočkaly se bojového použití v Africe a Indočíně. Mnohé se donedávna uplatnily při slavnostních přehlídkách. Celkem bylo vyrobeno cca 1,1 milionu pušek.

Nabízená puška je v průměrném stavu, kompletně na číslech včetně bodáku, má částečně obnovený brynýr, povrch některých dílů je poškozen korozí. Nicméně hlaveň je v naprosto vynikajícím stavu.

Zbraň není označena platnou zkušební značkou.

Prodáno