Puška FÉG G.98/40 – REZERVOVÁNO

kód produktu: 6997 | kategorie: Pušky | výrobce: FÉG |

Budapešťská zbrojovka Fémáru Fegyver és Gépgyár Rt. (FÉG) vyráběla pro potřeby Honvédségu opakovací pušky, zavedené pod označením „Gyalogsagi Puska 35. Minta“ (pěchotní puška vzor 35), v ráži 8 x 56 R. Systém s válcovým odsuvným závěrem, vycházející z konstrukce Mannlicher-Schönauer, měl postupně nahradit pušky Mannlicher s přímotažným závěrem. Ačkoliv se výroba nové armádní pušky v Budapešti naplno rozběhla až v roce 1939, konstrukce zbraně se stala základem dvou dalších modelů.

Horthyovské Maďarsko se postavilo již na počátku druhé světové války na stranu nacistického Německa, jehož Vrchní velitelství pozemních sil (OKH) si již v roce 1940 objednalo v budapešťské zbrojovce výrobu modifikovaných pušek v ráži 7,92 mm Mauser. Nejednalo se však o pouhou úpravu vyráběného vzoru 35M na rozměrově odlišný náboj, hlavní změna spočívala v konstrukci nábojové schránky, kdy jednořadé uspořádání s pákovým podavačem nahradila dvouřadová schránka se stejnou kapacitou, tedy pět nábojů. Systém plnění pomocí pásku s pěti náboji či jednotlivě byl tedy shodný s německou puškou K 98k systému Mauser. Dno nábojové schránky držela západka, umístěná v přední části lučíku, takže střelec mohl stisknutím západky rychle dno uvolnit a nábojovou schránku vyprázdnit. Úpravou prošel také nosič bodáku, přizpůsobený německému vzoru, což se týkalo rovněž způsobu upevnění popruhu na zbrani.

Nová zbraň dostala v německé nomenklatuře označení Gewehr 98/40 a její výroba běžela v budapešťské zbrojovce od roku 1941. Během něj továrna vyrobila okolo 37 000 kusů, v roce 1942 činila produkce přibližně 28 000 pušek a za rok 1943 bylo ve FÉGu zhotoveno největší množství, odhadované podle výrobních čísel na 50 000 kusů. V posledním roce výroby stihla budapešťská zbrojovka zhotovit ještě minimálně 23 400 pušek. Vzhledem k tomu, že pušky G 98/40 nesly shora na pouzdře závěru kromě krycího kódu výrobce „jhv“ rovněž poslední dvojčíslí roku výroby, mohli badatelé v minulých letech sestavit přehled jednotlivých výrobních sérií, a z nich odvodit celkovou produkci. Z uvedených údajů tak vyplývá, že v průběhu let 1941–1944 vyrobila zbrojovka FÉG celkem 138 400 pušek.

Nabízená puška byla vyrobena v roce 1941. Zbraň je ve velmi dobrém původním stavu, není na číslech, má originální brynýr, hlaveň je lehce matná s mělčími dřážkami.

Zbraň není označena platnou zkušební značkou.

Cena: 15900 Kč

Objednat: Puška FÉG G.98/40 – REZERVOVÁNO