Puška Enfield P.14 – REZERVOVÁNO

kód produktu: 4024 | kategorie: Pušky | výrobce: Enfield |

Před první světovou válkou byla britská armáda standardně vyzbrojena puškami Enfield SMLE původně vyrobených pro náboje používající černý prach. Po zavedení nábojů na bezdýmný prach se ukázalo, že nábojová schránka není pro tyto nové náboje příliš vhodná. Také přesnost těchto pušek ve srovnání s americkým M1903 nebo německým Mauserem byla považována za horší. Velký dojem na vedení britské armády udělaly zejména pušky Mauser použité povstalci během druhé Búrské války, a proto bylo rozhodnuto o vytvoření nového modelu pušky konstrukčně vycházející právě ze systému Mauser. Zbraň dostala označení Pattern 1914 (P14).

Po vypuknutí první světové války měla britská armáda nedostatek pušek a z důvodu nedostatečných kapacit britských dodavatelů britská administrativa oslovila americké firmy (Winchester, Remington a Eddystone) a požádala je o výrobu vzoru P14. Z počátku se u těchto pušek objevily značné nedostatky a první kusy byly velmi nekvalitní. Problémy byly ale postupně odstraněny a firmy dodaly nakonec celkem 1,235,293 pušek P14 z toho Winchester 235 293 kusů, Remington 400 000 a Eddystone 600 000 kusů.

Před a po vypuknutí druhé světové války byla P14 modifikována podle Mk2 standardů a sloužila hlavně jako zbraň pro zálohy, avšak po Dunkerku a nutné potřebě pěchotních zbraní ji Britská armáda rychle zařadila do činné služby. Po roce 1945 byly pušky definitivně vyřazeny ze služby.

Nabízená zbraň je v dobrém až ve velmi dobrém původním stavu, na číslech, má originální brynýr, hlaveň je čistá a lesklá.

Puška je označena platnou zkušební značkou.

Cena: 14900 Kč

Objednat: Puška Enfield P.14 – REZERVOVÁNO