Puška Enfield 2A1 Išapúr

kód produktu: 12858 | kategorie: Některé prodané zbraně | výrobce: |

Po skončení čínsko-indické války z roku 1962 se v indické zbrojovce v Išapúru začal vyrábět nový typ vojenské pušky označený „Rifle 7.62 mm 2A“, který vycházel z modelu SMLE Mk III*. Hlavní změny byly zaměřeny na použití náboje ráže 7,62×51 mm NATO. Vnějším vzhledem se nová puška silně podobá klasické Mk III*. S výjimkou botky pažby, která pochází ze samonabíjecí pušky 1A SLR, a zásobníku, jenž je mnohem hranatější než původní zásobník z modelu SMLE a obvykle pojme 12 místo 10 nábojů. Vyskytují se však rovněž exempláře pušek s kapacitou zásobníku 10 nábojů.

Pouzdra závěrů pušek 2A a 2A1jsou zhotovena ze zesílené oceli, aby odolala vyšším tlakům, generovaným náboji 7,62×51 NATO. Došlo také k překonstruování vytahovače pro nábojnice s drážkou a u modelu 2A1 ke změně kalibrace hledí pro náboj s vyšším výkonem a plošší dráhou letu střely. Účinná vzdálenost střelby byla stanovena na 800 m.

Pušky 2A a 2A1 jsou často nesprávně označované jako „konverze“ na ráži .308 Win. Jedná se však o zcela nově vyrobené zbraně, komorované pro náboj 7,62×51 mm NATO, které mají úplně jinou metodiku měření výkonů a tlaků než komerční náboje .308 Win.

Nabízená puška je v dobrém originálním stavu a má původní brynýr. Pažba je mírně poškozená. Hlaveň je velmi lehce matná.

Zbraň je označená platnou zkušební značkou.

Prodáno