Puška Berthier 1890

kód produktu: 7535 | kategorie: Některé prodané zbraně | výrobce: |

Puška Berthier 1890 byla v původní podobě do francouzské armády zařazena v roce 1890. Pušky a karabiny Berthier byly určeny pro náboj ráže 8 mm ( 8 x 50R ). Jednalo se o mechanickou opakovačku se zásobníkem na 3 náboje. Celkem bylo vyrobeno 2 miliony pušek a karabin Berthier všech verzí.

Koncem 30. let začalo postupné stahování pušek a karabin Berthier z výzbroje a jejich nahrazování novou opakovačkou MAS-36, těch ale nikdy nebyl dostatek a tak pušky a karabiny Berthier zůstaly, především u speciálních průzkumných jednotek, ve výzbroji i nadále.

V průběhu roku 1940 ukořistili Němci velké množství zbraní z výzbroje poražené francouzské armády, tedy i pušky a karabiny Berthier různých modifikací. Jelikož zbraně byly určeny pro náboj 7,5 x 54, který nebyl adaptabilní s německou standardní municí ráže 7,92mm, byly ukořistěné zbraně přiděleny přednostně okupačním jednotkám ve Francii a jednotkám na Atlantickém valu ( ve Francii byl k dispozici dostatek munice ráže 7,5 mm ).
Dalšími uživateli pak byly policejní a protipartyzánské jednotky po celé okupované Evropě.
Karabiny ( především ) dosloužily u jednotek cizinecké legie a některých pomocných jednotek dislokovaných především mimo území Francie až v roce 1980, přestože oficiálně byly vyřazeny z výzbroje k roku 1960.

Nabízená karabina Mod.1890 byla vyrobena v roce 1892. Zbraň je ve velmi dobrém původním stavu, na číslech kromě závěru. Má originální, částečně otřelý brynýr. Hlaveň je lehce matná.

Zbraň je označena platnou zkušební značkou.

Prodáno