Puška Arisaka M.38

kód produktu: 1593 | kategorie: Některé prodané zbraně | výrobce: |

V roce 1897 sestrojil japonský konstrukční tým vedený plukovníkem N. Arisakou opakovací pušku Arisaka typ 30 v ráži 6,5×50,5 Arisaka. Její zdokonalená verze z roku 1905 má označení vzor 38 (38. rok panování japonského císaře).

Konstrukce vychází z předešlých typů Arisaka. Složitá konstrukce závěru, která byla hlavním nedostatkem dřívějších pušek byla zjednodušena – závěr se skládal pouze z pěti součástek. Okénko pouzdra závěru je zakryto pláštěm , pohybujícím se společně se závěrem.

Arisaka 38 byla použita při invazi do Číny, Indonésie a při bitvě o Guadalcanal. V roce 1945 oficiálně kapitulovala císařská armáda a císař popřel svůj božský původ. Sachalin a Asie padly do rukou spojenců, císařská armáda odevzdala všechny své zbraně. S nimi i typ 38.

Puška byla také hojně vyvážena, do Ruska v době první světové války odešlo cca 763 000 pušek, Anglie zakoupila 500 000 pušek pro námořnictvo a výcvik. Japonský náboj patřil totiž k méně výkonným puškovým nábojům a proto se asi lépe hodil ke střeleckému výcviku nováčků.

Nabízená puška byla vyrobena továrnou Nagoya Arsenal  cca v roce 1935. Zbraň je ve velmi dobrém původním stavu, má originální brynýr, hlaveň je čistá a lesklá.

Puška je označena platnou zkušební značkou.

Prodáno