Pistole Pošumavská zbrojovka Kdyně model MARS

kód produktu: 447 | kategorie: Některé prodané zbraně | výrobce: |

Pošumavskou zbrojovku ve Kdyni, Farní ulice 335 založil Antonín Vilímec (1870-1940) roku 1921. Podnik se zhruba patnácti zaměstnanci montoval výhradně samonabíjecí pistole Slavia ráže 6,35 mm, jimiž zásoboval blízké okolí. Výroba se postupně rozvíjela, Vilímec ale roku 1930 podnikání opustil a dílnu prodal Augustinu Kohoutovi., který na předchozí výrobu plynule navázal. Produkce rychle rostla a původní pistole Slavia nahradily modernější modely PZK a Mars.

Pomnichovský zábor pohraničí se firmy nedotkl a Kohout usiloval dokonce o rozšíření sortimentu o zapalovače. Zlom přišel teprve roku 1942, kdy se podnik odmítl zapojit do německé zbrojní výroby a byl zrušen. O práci tehdy přišlo všech 48 zaměstnanců, Augustina Kohouta to ale od podnikání neodradilo. Pokoušel se založit novou firmu Kohout a spol., a přestože nebyl úspěšný, záměru se nevzdával.

Snaha se mu vyplatila roku 1945, kdy původní zbrojovku opět vzkřísil. Produkci navíc rozšířil o kovové hračky, pračky i drobné domácí nástroje, například kráječe knedlíků. Počet zaměstnanců vzrostl na 85, druhá vlna znárodnění československého průmyslu ale slibný rozvoj zastavila. Firma se roku 1948 stala součástí České zbrojovky Strakonice a Kohout musel přijmout místo skladníka v podniku JAS Kdyně. Poslední pistole Mars vyrobila někdejší „Pošumavská zbrojovka“ roku 1950.

Nabízená pistole  je ve velmi dobrém stavu, hlaveň je čistá a lesklá. V místě zkušebních značek a výrobního čísla má bohužel poškozený povrch – viz.foto.

Pistole je označena platnou dobovou zkušební značkou.

Prodáno