Pistole Stock mod. WTP

kód produktu: 14608 | kategorie: Pistole a revolvery | výrobce: Stock |

Versailleská smlouva uvalila na poražené Německo řadu striktních omezení. Výrobu armádních zbraní články smlouvy zakazovaly, takže řada významných továren a menších firem hledala výrobní programy v civilní sféře, což neslo přirozenou orientaci na lovecké a sportovní zbraně, pistole v rážích 6,35 mm a 7,65 mm nevyjímaje.
Na pole výroby palných zbraní vstoupily na prahu 20. let v Německu také firmy, jejichž původní výrobní program neměl se zbraněmi nic společného. Jednu z nich představovala firma Franz Stock, Maschinenbau & Werkzeugfabrik v Berlíně, založená v roce 1904. Zakladatel Carl Bernhard Franz Stock (1867–1939) založil firmu s výrobní programem „Továrna na stroje a nástroje, přesné hromadné předměty, zbraně, telefony, armatury a zámečnické práce“.
Roku 1920 uvedl na trh samonabíjecí pistoli v ráži 7,65 mm Browning, jejímž konstruktérem byl Walter Decker, který předtím působil v Zella St. Blasii. Pistole měla originálně koncipovaný závěr (chráněný dvěma patenty), hlaveň pevně spojenou s tělem pistole a vratnou pružinu, vedenou na hlavni. Schránkový jednořadý zásobník s kapacitou 8 nábojů držela v rukojeti západka zásobníku, umístěná ve spodní části.
Přestože se pistole Stock v ráži 7,65 mm Browning udržely ve výrobě zřejmě až do počátku roku 1940, celkový počet vyrobených exemplářů během dvou dekád se pohybuje okolo 35 300 kusů. Valná část produkce sice skončila na civilním trhu, údajně je však také měla ve výzbroji berlínská policie. Ve výrobním sortimentu firmy sekundovaly ještě modely v rážích 6,35 mm Browning a .22 LR,

Nabízená pistole ráže 6,35 mm Br. je v dobrém původním stavu a má originální brynýr místy poškozený drobnou korozí. Hlaveň je lehce matná. Zkratka WTP znamená Westen Taschen Pistole = pistole do kapsy u vesty.

Zbraň je označena platnou dobovou zkušební značkou.

Cena: 5900 Kč

Objednat: Pistole Stock mod. WTP