Pistole FP-45 Liberator

kód produktu: 3214 | kategorie: Některé prodané zbraně | výrobce: |

FP-45 Liberator (Flare-Projector) je primitivní jednoranná pistole vyráběná v USA za druhé světové války v roce 1942 a používaná především domorodým odbojem v Asii v boji proti Japoncům, méně v Evropě proti nacistům (avšak všude, ve Francii, Belgii, Holandsku, Dánsku, Norsku, Polsku, Ukrajině, Rumunsku, Řecku a Jugoslávii, po atentátu na Heydricha v malém množství i v Protektorátu, ba i v samotném Německu a Rakousku). Její vývoj byl zadán na popud zvláštních služeb – OSS (US) a SOE (GB). Ve velkých množstvích byla volně shazována v kartonových krabicích z amerických letadel na podporu domácího odboje. Působila především psychologicky, okupanti byli ochromeni faktem, že proti nim stojí obyvatelstvo, masivně vyzbrojené střelnými zbraněmi a blokující tak velkou část pěchoty.

Celá pistole sestává z 23 dílů a je celá lisována a bodově svařena z plechu s výjimkou hlavně a „závěru“. V pažbičce byly vloženy 4 náboje .45 ACP.  Hlaveň je tvořena prostou hladkou 1/2″ trubkou, úderník je přímotažný, zápalník  tvoří pouhý zakalený trn na zpět ohnutém konci osy úderníku, vystupující z bloku, tvořícího závěr. Po natažení závěru (tlakem na spoušť, systém DA) tento střílel ze zadní polohy.  Účinný dostřel je udáván 8 m (25 stop) – střela byla v hladké hlavni dosti volná a hlaveň krátká. Vystřelená nábojnice se vyrážela vhodnou tyčkou, vsunutou do ústí hlavně.

Zbraň vyráběla firma Guide Lamp Corporation of GMC od června do srpna 1942. Sestavení jedné zbraně prý trvalo (statisticky) jen 7,5 sekundy, vyrobeny byly celkem dva miliony kusů za cenu 2,60 USD/ks. Použito z nich bylo cca 1 milion, zbytek byl v r. 1945 sešrotován. Dnes se jedná o málo vídanou a sběratelsky zajímavou zbraň.

Nabízená pistole je v dobrém až velmi dobrém původním stavu, má originální povrch, hlaveň je lehce matná.

Zbraň je označena platnou zkušební značkou.

Prodáno