Pistole FN mod. HP (35) – REZERVOVÁNO

kód produktu: 13209 | kategorie: Pistole a revolvery | výrobce: Fabrique Nationale de Herstal |

Samonabíjecí pistole Browning HP (Browning Model 35) ráže 9 mm Luger byla zkonstruována ve dvacátých letech dvacátého století Johnem Browningem a vyráběna pod označením GP (Grande Puissance) v belgické zbrojovce Fabrique Nationale – FN. Zbraň byla dokončena roku 1935 a v květnu téhož roku zavedena do výzbroje belgické armády. Pistole měla stavitelné hledí do 500 m, dvojřadovýzásobník na 13 nábojů v rukojeti a drážku na rukojeti umožňující nasazení dřevěné pažby. Brzy byla zahájena výroba na export do Číny, Peru, Litvy, Estonska atd. Do německé okupace Belgie bylo vyrobeno 70 000 pistolí a Wehrmacht zde ukořistil 3433 pistolí HP-35. Produkce pro potřeby německé armády pokračovala až do osvobození v září 1944 a celkem činila 319 000 kusů válečné výroby.
Další výroba probíhala rovněž v Kanadském Torontu u firmy John Inglis. Od února 1944 do září 1945 zde bylo vyrobeno 151 816 pistolí s označením No.1 Mk I s klapkovým hledím a No.2 Mk I s pevným hledím pro kanadskou, britskou a čínskou armádu. V poválečném období byla obnovena výroba u belgické firmy FN a tato pistole je nadále ve výzbroji mnoha států.

Nabízená pistole pochází z předválečné produkce. Dle výrobního čísla a značení by se mělo jednat o kus  z finského kontraktu (viz značka SA). Celkem bylo do Finska vyvezeno cca 2500 pistolí FN HP.  Zbraň je ve velmi dobrém původním stavu, na číslech kromě hlavně, která je finská. Pistole má originální brynýr, místy pravděpodobně v minulosti opravený. Hlaveň je čistá a lesklá.

Zbraň má platnou dobovou zkušební značku.

Cena: 24000 Kč

Objednat: Pistole FN mod. HP (35) – REZERVOVÁNO