Pistole FN HP pro litevskou armádu

kód produktu: 11924 | kategorie: Pistole a revolvery | výrobce: Fabrique Nationale de Herstal |

Samonabíjecí pistole Browning HP (Browning Model 35) byla zkonstruována ve dvacátých letech dvacátého století Johnem Browningem a vyráběna pod označením GP (Grande Puissance) v belgické zbrojovce Fabrique Nationale – FN. Zbraň byla dokončena roku 1935 a v květnu téhož roku zavedena do výzbroje belgické armády. Pistole měla stavitelné hledí do 500 m, dvojřadovýzásobník na 13 nábojů v rukojeti a drážku na rukojeti umožňující nasazení dřevěné pažby. Brzy byla zahájena výroba na export do Číny, Peru, Litvy, Estonska atd. Do německé okupace Belgie bylo vyrobeno 70 000 pistolí a Wehrmacht zde ukořistil 3433 pistolí HP-35. Produkce pro potřeby německé armády pokračovala až do osvobození v září 1944 a celkem činila 319 000 kusů válečné výroby.
Další výroba probíhala rovněž v Kanadském Torontu u firmy John Inglis. Od února 1944 do září 1945 zde bylo vyrobeno 151 816 pistolí s označením No.1 Mk I s klapkovým hledím a No.2 Mk I s pevným hledím pro kanadskou, britskou a čínskou armádu. V poválečném období byla obnovena výroba u belgické firmy FN a tato pistole je nadále ve výzbroji mnoha států.

Nabízená pistole pochází z poměrně vzácného a mezi sběrateli vyhledávaného litevského kontraktu. V roce 1937 zakoupila litevská armáda celkem 7000 kusů pistolí FN HP s výrobními čísly 1-7000. Pistole lze jednoduše identifikovat podle litevského státního znaku umístěného na horní ploše závěru.

Zbraň je v dobrém až ve velmi dobrém původním stavu a na kompletně číslech. Má originální, částěčně otřelý brynýr. Hlaveň je lehce matná.
Pistole není označena platnou zkušební značkou.

Cena: 39000 Kč

Objednat: Pistole FN HP pro litevskou armádu