Německá signální pistole Model L

kód produktu: 5091 | kategorie: Některé prodané zbraně | výrobce: |

Využívání lehkých slitin v německém zbrojním průmyslu se ve větší míře projevilo u řady konstrukcí signálních pistolí. Firma Emil Eckoldt (ECKO) v Suhlu uvedla v roce 1936 na trh dvouhlavňovou signální pistoli s tělem a hlavněmi z hliníkové slitiny. Konstrukce se závěrem systému Roux měla kladívkový bicí mechanismus s výstražníky a přepínačem, umožňujícím pořadí volby výstřelu z levé či z pravé hlavně. Přepínač, manuální pojistka na levé straně těla, vytahovač nábojnic a šroubové spoje byly zhotoveny z mosazi. Polohy přepínače volby prvního výstřelu vyznačovala na těle pistole písmena L (links – vlevo) a R (rechts – vpravo). Při nastavení páčky do střední polohy bylo možné vystřelit z obou hlavní současně, což se však, vzhledem k silnému zpětnému rázu, nedoporučovalo. Povrch zbraně chránila černá eloxová úprava.

Záhy po uvedení na trh zavedlo pistoli model „L“ do výzbroje říšské letectvo (Luftwaffe) a zbraň dostala nomenklaturní číslo 24 483 s prefixem Fl. (Fliegernummer), jež nesouviselo s výrobním číslem zbraně – všechny exempláře tohoto modelu měly stejné číslo. Později zavedlo letectvo tento model jako zpravodajský prostředek, značený písmeny Ln (Luftwaffen-Nachrichtenmittel), avšak stejným nomenklaturním číslem. Původně mosazné díly nahradila u „zpravodajských“ pistolí ocel, páka ovládání závěru byla vyráběna buď z oceli či z duralu. Kromě objednávek letectva firma Eckoldt pistole nabízela na civilním trhu pro potřeby posádek civilních plavidel.

Kromě mateřské firmy se pistole model „L“ dostaly do výrobních programů dalších závodů. Vyráběla je například firma August Menz v Suhlu, známá výrobou samonabíjecích pistolí, či zbrojovka Heinrich Krieghoff, rovněž se Suhlu, jež plnila výhradně zakázky říšského letectva. Kromě uvedených firem běžela výroba pistolí „L“ od roku 1941 také u proslulé puškařské firmy Gustav Bittner ve Vejprtech, založené v roce 1860. Její výrobky nesly v prvních letech na levé straně těla značení v podobě trojúhelníku s písmeny GBW na přeponách, později je nahradil dislokační kód „gpt“. Celková produkce dvouhlavňových pistolí model „L“ nebyla dosud vyčíslena.

Nabízená pistole z produkce firmy Gustav Bittner byla vyrobena v roce 1944. Zbraň je ve velmi dobrém původním stavu, má originální povrch, hlaveň je bez koroze. Přepínač pravé a levé hlavně je volný, patrně je vadná pružina. Funkčnost je ale zachována.

Pistole je označena platnou dobovou zkušební značkou.

Prodáno