Karabina US M1

kód produktu: 12798 | kategorie: Některé prodané zbraně | výrobce: |

Samonabíjecí karabina s označením M1 Carbine vznikla podle specifikace americké výzbrojní správy požadující lehkou samonabíjecí nebo automatickou pušku nepřesahující váhu 5,5 libry (2,5 kg). Po dosavadních zkušenostech z bojů druhé světové války vyvstala potřeba zavést do výzbroje výkonnou zbraň pro výsadkáře, důstojníky, obsluhy těžkých zbraní, řidiče, spojaře a další specialisty. Firma Winchester proto vyvinula samonabíjecí karabinu zdokonalenou konstruktérem Davidem M. Williamsem. Pro tuto zbraň byl vyvinut nový náboj ráže .30 (7,62 mm) pistolového typu se zvýšeným výkonem. V říjnu 1941 byla zavedena do výzbroje americké armády pod názvem Cal. 30. Carbine M1.

Výroba karabiny M1 byla zahájena v roce 1941. Poprvé byly tyto karabiny bojově nasazeny při invazi v severní Africe v listopadu 1942. V průběhu války se objevily další modifikace. Provedení M1 A1 pro výsadkáře se sklopnou pažbou nebo verze M2 s možností střelby dávkou. Karabina byla velmi oblíbená u průzkumných a výsadkových jednotek pro svou pohotovost a snadnou ovladatelnost. Používala se i po druhé světové válce, například francouzskou armádou ve Vietnamu nebo britskými vojáky v Malajsii. Válečná výroba (na produkci se podílelo 11 firem) dodala více než 4 miliony těchto karabin.

Nabízená karabina pochází z roku 1962. Zbraň je ve velmi dobrém originálním stavu, má původní brynýr a je vybavena nosným popruhem a brašnou na zásobníky na pažbě. Hlaveň je čistá a lesklá.

Karabina není označena platnou zkušební značkou.

Po předložení příslušného povolení jsou k dispozici zásobníky na 15 nábojů.

Prodáno