Karabina Berthier 1907/15 – M16

kód produktu: 2443 | kategorie: Některé prodané zbraně | výrobce: |

Francouzská armádní puška Berthier  v původní podobě byla do francouzské armády zařazena v roce 1890. Pušky a karabiny Berthier byly určeny pro náboj ráže 8 mm ( 8 x 50R ). Jednalo se o mechanickou opakovačku se zásobníkem na 3 náboje. Celkem bylo vyrobeno 2 miliony pušek a karabin Berthier všech verzí.

Verze Berthier 1907/15 bylo vyrobeno celkem 435.000 kusů a našly široké použití ( francouzská armáda, cizinecká legie, Řecko, Srbsko, Turecko ). Během nasazení v I. Světové válce byla kritizována malá kapacita zásobníku a tím i pomalejší rychlost střelby a nutnost četnějšího přebíjení. Tento problém byl vyřešen další modifikací Berthier 1907/15 – M16 se zásobníkem zvětšeným na 5 nábojů.

Koncem 30. let začalo postupné stahování pušek a karabin Berthier z výzbroje a jejich nahrazování novou opakovačkou MAS-36, těch ale nikdy nebyl dostatek a tak pušky a karabiny Berthier zůstaly, především u speciálních průzkumných jednotek, ve výzbroji i nadále.

V průběhu roku 1940 ukořistili Němci velké množství zbraní z výzbroje poražené francouzské armády, tedy i pušky a karabiny Berthier různých modifikací. Jelikož zbraně byly určeny pro náboj 7,5 x 54, který nebyl adaptabilní s německou standardní municí ráže 7,92mm, byly ukořistěné zbraně přiděleny přednostně okupačním jednotkám ve Francii a jednotkám na Atlantickém valu.

Dalšími uživateli pak byly policejní a protipartyzánské jednotky po celé okupované Evropě.

Karabiny ( především ) dosloužily u jednotek cizinecké legie a některých pomocných jednotek dislokovaných především mimo území Francie až v roce 1980, přestože oficiálně byly vyřazeny z výzbroje k roku 1960.

Nabízená karabina je v dobrém až ve velmi dobrém původním stavu, má originální povrch, hlaveň je čistá a lesklá.

Puška není označena platnou zkušební značkou.

Prodáno