Francouzská armádní pistole MAC M.1950

kód produktu: 9005 | kategorie: Některé prodané zbraně | výrobce: |

Na konci druhé světové války měla francouzská armáda na skladě velmi různorodé pistole. Policie byla vyzbrojena ještě širší škálou různých kapesních pistolí francouzských firem a také některými zahraničními pistolemi většinou z produkce belgické FN.

Francouzská armáda si uvědomila potřebu modernější a výkonnější vojenské pistole (která by střílela municí 9×19 podle standardu NATO vhodnou i pro samopaly) a koncem roku 1946 vydala požadavek na novou vojenskou pistoli ráže 9 mm. Bylo testováno několik návrhů a v roce 1950 armáda přijala návrh ze státního arzenálu MAS se sídlem v Saint Etienne (Manufacture d’Armes de Saint-Etienne). Tato pistole, známá jako Mle.1950 nebo M1950, v zásadě vycházela z předválečné pistole M1935, zesílené pro použití výkonnějšího střeliva 9×19, které bylo určeno i pro samopaly MAT-49. Tyto pistole vyráběly dvě státní zbrojovky – MAS (1961-1978) a MAC (1956-1963). Během jejich životnosti bylo mnoho pistolí továrně renovováno a vráceno do služby. Obecně si vojáci tyto pistole oblíbili pro jejich pevnost a odolnost.

Pistole vzor 1950 je s uzamčeným závěrem a celoocelovou konstrukcí. Používá uzamčení typu Browning, kdy hlaveň zapadá do závěru prostřednictvím dvou ozubů na horní části hlavně, těsně před komorou. Odemykání a zamykání je ovládáno výkyvným článkem, který spojuje hlaveň s rámem. Spoušť je jednočinná, s odkrytým kohoutem a manuální pojistkou umístěnou na závěru. Zásobníky jsou jednořadé a pistole je vybavena automatickou pojistkou zásobníku.

Nabízená pistole je ve velmi dobrém původním stavu, má originální povrch, hlaveň je čistá a lesklá.

Pistole je označena platnou zkušební značkou.

Prodáno