Dánská puška Krag-Jørgensen M.89

kód produktu: 15681 | kategorie: Pušky | výrobce: Krag-Jørgensen |

Krag-Jørgensen je opakovací puška, kterou koncem 19. století zkonstruovali Norové Ole Herman Johannes Krag a Erik Jørgensen. Jako standardní zbraň ji přijalo Norsko, Dánsko a Spojené státy. Asi 300 kusů bylo dodáno búrským jednotkám Jihoafrické republiky.

Charakteristickým rysem zbraně Krag-Jørgensen je její nábojová schánka. Zatímco u mnoha jiných pušek této doby se používá integrovaná schránka umístěná uvnitř pažby s plněním shora, schránka pušky Krag-Jørgensen je umístěna na pravá straně pažby a má plnící otvor s výklopným krytem. Namísto nábojového rámečku (nebo pásku) se bočním otvorem vkládají jednotlivé náboje, které se pomocí pružinového závěru posouvají nahoru, kolem a do závěru. Později byl pro Krag podobně jako nabíječ vyroben zásobník s drápkem, který umožňoval nabíjení všech nábojů najednou, známý také jako „rychlonabíjecí zásobník“ Krag.

Tato konstrukce představuje jak výhody, Normální nabíjení probíhalo po jednom náboji a to bylo možné u pušky Krag provádět snadněji než u pušky se „schránkovým“ zásobníkem. Do otevřeného zásobníku Krag lze totiž bez nutnosti pečlivého umisťování vysypat několik nábojů najednou a při zavírání dvířek zásobníku jsou náboje nuceny se v zásobníku správně seřadit. Náboje bylo také možno jednoduše do schránky doplnit.

Dánsko přijalo pušku Krag-Jørgensen do výzbroje 3. července 1889. Zavedená varianta se lišila od zbraní, které později přijaly Spojené státy a Norsko, a to zejména v použití dopředu (na rozdíl od dolů) výklopných dvířek nábojové schránky, používání okrajového střeliva a použití vnějšího ocelového pláště hlavně. Puška byla komorována pro náboj 8×58R. Bylo vyráběno několik variant – dlouhá pěchotní puška, karabina pro dělostřelectvo, jezdecká a odstřelovačská verze.

Zbraň zůstala ve službě až do německé invaze do Dánska 9. dubna 1940. Po okupaci byly dánské Kragy zařazeny do výzbroje Wehrmachtu a pod označením 312(d).

Nabízené pušky Krag jsou standardní dlouhé zbraně určené pro pěchotu. Zbraně jsou ve velmi dobrém původním stavu, mají originální povrch, hlaveň matná a jasnými a hlubokými drážkami.

Pušky nejsou označeny platnou zkušební značkou.

SPODNÍ PUŠKA NA FOTO JE REZERVOVANÁ!!

Cena: 29000 Kč

Objednat: Dánská puška Krag-Jørgensen M.89